8 Mart 2013 Cuma

8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜMÜZ KUTLU OLSUN :)

8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ NEDİR?

8 Mart 1857'de Amerika New York'ta 40 bin dokuma işçisi, daha iyi çalışma koşulları istedi. Bunun sonucuhda bir tekstil fabrikasında grev başlattılar.

Fakat polis işçilere saldırdı. İşçiler kaçmak için geri çekildi. Fabrikaya kilitlendiler. Derken fabrikada yangın çıktı. İşçilerin dışarı çıktıklarında polis tarafından kurulan barikat vardı. Aşamadılar. Arkada yangın önde barikat… Çoğu kadın olmak üzere tam 129 işçi hayatını kaybetti. Cenaze törenine 10 binden fazla insan katıldı.

26 - 27 Ağustos 1910 tarihinde Danimarka'nın başkenti Kopenhag'ta 2. Enternasyonale bağlı bir kadınlar toplantısı yapıldı. Almanya Sosyal Demokrat Partisi lideri Clara Zetkin, 8 Mart 1857 tarihinde çıkan yangını ve ölen kadın işçileri hatırlattı ve onların anısına 8 Mart'ın Dünya Kadınlar Günü olarak anılmasını teklif etti. Teklif oy birliğiyle kabul edilince her yıl anmalar başlamış oldu.

--Sabah Gazetesi--


8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜMÜZ KUTLU OLSUN CANLARIMM :) Her biri;
Eşitti,
Anneydi,
K a d ı n d ı...
Ancak hepsinin kaderi aynıydı; Hepsi şiddet kurbanıydı.! BAZI ÜNLÜLERİMİZİN YAPTIĞI ETKİNLİĞİ DE TAKDİR ETTİĞİM İÇİN PAYLAŞMAK İSTEDİM ARKADAŞLAR .


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder